Pišu o nama: Nautica-portal
29 stu 2013 09:03:00
6091 views

Jedrenje "na kratke staze" sve popularnije među turistima

U čitavom moru postojećih charter kompanija na Jadranu, koje svojim klijentima nude najam jedrilica, motornih brodova i jahti svih mogućih veličina, jedan je segment nautičke ponude ostao nekako zaboravljen i gurnut po strani. Charter kompanije su, naime, nudeći svoja plovila najčešće na rok od minimalno tjedan dana, zaboravile na one turiste koji žele osjetiti čari plovidbe pod jedrima na samo jedan dan, ili čak i manje od toga. Ma i na koji sat. Tek toliko da po povratku s odmora na Jadranu sobom odnesu i jedan drugačiji doživljaj, pa da prijateljima i poznanicima mogu ispripovijedati kako su doživjeli puno toga zanimljivoga i neobičnoga

Upravo taj segment nautičke ponude „na kraći rok“, turistima koji se ne žele odreći sigurnosti kopna i udobnosti unajmljenog apartmana ili hotelske sobe, a ipak žele „omirisati“ more i osjetiti vjetar u jedrima, posljednjih nekoliko godina nekako se sramežljivo pomalja na nekoliko mjesta duž naše obale. Jedno od takvih mjesta je i grad Hvar, koji je među prvima prepoznao nedostatak ovakve ponude i odlučio popuniti prazninu, iskoristivši pritom bogom dano bogatstvo hvarskog akvatorija, Paklenih otoka i blizinu Visa. U tom su gradu tako niknule dvije agencije koje nude mogućnost kratkih jedričarskih tura „s okusom regate“, u jurilicama koje turistima-avanturistima makar i nakratko pružaju adrenalinski doživljaj sličan onome na regatama.

No Hvarani Edi i Jelena Jurišić odlučili su se na nešto mirniju opciju, ponudivši zainteresiranim „moreplovcima na kratke staze“ obiteljsku verziju jedrenja na luksuznoj jedrilici „Baré“, na kojoj turisti mogu doživjeti čari plovidbe u mirnijem okruženju, uz prijateljsko druženje, poneko piće i priču o jedriličarskim iskustvima, Hvaru i otočkom načinu života, začinjenu kratkim tečajem jedrenja i života na brodu. Priča o kratkim jedriličarskim turama počela je prije tri godine, kada su Jurišići krenuli s ponudom jednodnevnih i poludnevnih krstarenja hvarskim, bračkim i viškim akvatorijem. „Baré“ je tada naslijedio svojeg prethodnika Elan Express, obiteljsku jedrilicu dužine sedam i pol metara, koja se vrlo brzo pokazala premalom za ovu namjenu. 12-metarski Reflex 38 pokazao se kao odličan izbor broda koji pruža pun komfor manjoj grupi turista na kraćim rutama duž otoka Hvara i do obližnjih Paklenih otoka, ali i na jednodnevnim “đitama“ do Visa ili Brača, uvijek uz sigurnu skipersku ruku Jelene ili Edija.

Plovidba obogaćena pričom o brodu, jedrenju i navigaciji

Zanimalo nas je kakva iskustva nose sa svojim kratkih putovanja i druženja sa turistima koji se odluče iznajmiti njihov brod, koji profil posjetitelja se najčešće odlučuje za ovakvu ponudu i kako doživljavaju boravak na brodu. „Naša su iskustva doista šarolika“ iskreno govori Edi i dodaje kako su i njihovi klijenti jednako tako šaroliki, a prednost njihove turističke ponude, kaže, jest i u tome što mogu sami birati svoje goste. Među najčešćim gostima su Amerikanci, Šveđani, Norvežani, Australci, Novozelanđani, pa i Francuzi. Ponekad je to bračni par koji jedrilicu iznajmi uz želju da na brodu budu sami, nekad je to grupa od pet ili šest prijatelja ili kakva obitelj koja poželi obići otoke i upoznati hvarsku okolicu, ili pak nekolicina gostiju čija je isključiva namjera uživati na moru i osjetiti čari jedrenja. Većina njih su ljudi u zrelijim godinama kojima je jedrenje izazov i užitak, koji žele naučiti nešto o jedrilici i iskusiti život na brodu, često pokazuju interes za brojne pojedinosti na brodu i nerijetko postavljaju pitanja vezana uz plovidbu. Neki od njih pak požele i sami sudjelovati u podizanju jedara ili kormilarenju, zanima ih kako se sidri i vezuje brod, kako se mijenja smjer kretanja jedrilice i kako se hvata vjetar u jedra.

„Svaka od naših plovidbi uvijek je obogaćena pričom o brodu, jedrenju i navigaciji, o životu na brodu i na otoku, no svaku od tih priča, jednako kao i mjesta koja obilazimo, nastojimo prilagoditi interesu gostiju i otkriti što ih i koliko zanima. S vremenom smo naučili prepoznati interese i želje kod naših gostiju i pružiti im točno ono što žele i očekuju. Zbog toga nam se veliki broj njih vraća i narednih godina ili nam dovode svoje prijatelje i poznanike. Kad smo krenuli s ovom ponudom shvatili smo da je ključ uspjeha činjenica da ovaj posao morate raditi s guštom i s puno ljubavi, jer vaše pozitivne emocije prepoznaju i gosti i zbog toga je i njihov boravak na našem brodu potpuniji i bogatiji“ tumači Jelena i dodaje kako strogo paze da svojim gostima doista pruže doživljaj jedrenja, bez korištenja motora, kako ni u jednom trenutku ne bi osjetili da su zakinuti za ono što su očekivali.

Iako Jurišićevi imaju internet stranicu na kojoj je predstavljena njihova ponuda, sami kažu kako je broj njihovih gostiju koji im se javi putem te stranice gotovo zanemariv u odnosu na one koji su već boravili na njihovom brodu, pa se ponovno vraćaju, ili se javljaju motivirani preporukama prijatelja ili poznanika, ili pak nekolicine turističkih agenata koji promoviraju njihovu ponudu. Kada je pak riječ o cijeni najma jedrilice za kratke ture, poludnevni izlet koji uključuje četiri sata jedrenja (u jutarnjem ili popodnevnom terminu, ovisno o dogovoru) stoji 420 kuna po osobi. Jurišići nastoje da na brodu u isto vrijeme boravi najviše pet do šest osoba, no nije rijetkost i da manja grupa gostiju spremno plati punu cijenu najma za pet osoba, tražeći da na brodu budu sami. Kratke jedriličarske ture u pravilu ne podrazumijevaju pripremu obroka na brodu, no Jelena i Edi će svakog svojeg gosta ponuditi voćem, grickalicama ili čašom dobrog hvarskog vina. Cijena cjelodnevnog jedrenja, koje traje od 10 sati ujutro do 18 sati i najčešće je to tura do Visa i Zelene špilje, stoji 680 kuna po osobi, no nerijetko se cijena prilagodi veličini grupe.

"Je li ovaj otok stalno usidren ili pluta uokolo?"

Ima tu i zanimljivih priča i iskustava iz susreta sa doista šarenom lepezom gostiju. Edi pripovijeda kako se znalo dogoditi da se poneko od gostiju i preplaši u trenucima kada vjetar pojača, bilo je i kojekakvih smiješnih i zanimljivih zgoda, a prisjetio se i neobičnog pitanja jednog gosta kojega je zanimalo je li otok stalno „usidren“ za dno ili ipak slobodno pluta morem. Jelena je ispričala i zgodu sa jednom gošćom iz Japana, stanovnicom jednog od japanskih megapolisa, koja gotovo da i nije znala što je priroda, no to joj nije smetalo da doista aktivno uživa u jedrenju. Tek je kasnije, prisjeća se Jelena, kad su pristali u Hvaru priznala da uopće ne zna plivati.

Jedrenje je za Jurišiće puno više od posla. To je način života, strast i dio otočke svakodnevice, pa je stoga i „Baré“ u taj način života nekako prirodno uplovio i usidrio se u uvali ispred Franjevačkog samostana. Nastavak je to jedriličarskog iskustva koje je godinama ukorijenjeno u ovu obitelj, a da je to doista tako dokaz je i jedan od sinova, Filip Jurišić, koji pod okriljem Jedriličarskog kluba „Mornar“ iz Splita niz godina marljivo trenira i već bilježi značajne uspjehe na europskim i svjetskim prvenstvima u klasi Laser. No, glavno zanimanje Edija Jurišića i dalje ostaje ribolov i lov na jastoge, a iznajmljivanje jedrilice za kratke „đite“ spoj je ugodnog i korisnog, dobar način da se pokriju troškovi održavanja broda, a da se u isto vrijeme na moru bude iz zadovoljstva i da se to zadovoljstvo na pravi način predstavi i drugima – turistima željnima novog i drugačijeg iskustva, koji traže odmak od standardne turističke ponude.

Nautica Portal

 

Pročitajte originalni članak:
http://www.nautica-portal.com/naslovnica/index.php/component/content/article/59-novo/1293-jedrenje-na-kratke-staze-sve-popularnije-medju-turistima

 

Gallery / Galerija slika